انواع سمعک

0

 انواع سمعک

انواع سمعک دیجیتال,انواع سمعک داخل گوش,انواع سمعک ها, انواع سمعک

سمعک ها بر حسب سایز ، جایگاه قرارگیری در گوش ، میزان تقویت صدا به 7 دسته کلی تقسیم می شوند:

1-سمعک پشت گوشی Hearing Aid Behind The Ear) B.T.E)
2-سمعک داخل گوشی Hearing Aid In The Ear) I.T.E)
3-سمعک RECEIVER IN THE CANAL) RIE)
4-سمعک جیبی Body Worn (B.W) Hearing Aid
5-سمعک عینکی Eye Glass Hearing Aid
6-سمعک دندانی (In-The-Mouth)
7- سمعک قابل کاشت

انواع سمعک دیجیتال,انواع سمعک داخل گوش,انواع سمعک ها,

سمعک پشت گوشی (B.T.E)

سمعک پشت گوشی در پشت لاله گوش قرار گرفته و صدا را از طریق قالب به گوش می رساند . این گروه از سمعک ها به دلیل سهولت در استفاده ، برای تمام رده های سنی مناسب بوده و کم شنوائیهای ملایم تا عمیق را پوشش می دهند . بهترین سمعک برای کودکان و اطفال هستند زیرا قابلیت اتصال به وسایل کمک شنوایی مانند FM را نیز دارند.

آخرین تحول سمعک های پشت گوشی ، سمعک های فیتینگ گوش باز (Open Fitting ) هستند . سمعکهایOpen Fitting سمعک های بسیار کوچکی هستند که دیده نمی شوند و پشت لاله گوش قرار می گیرند . حتی از سمعک های داخل گوشی نیز کمتر دیده می شوند . صدا در این سمعک ها از طریق لوله ای به نازکی یک تار مو به صورت امواج الکتریکی به رسیوری که داخل گوش قرار گرفته است منتقل می شود و سپس رسیور مستقیماً امواج صوتی را به گوش می رساند . به دلیل انتقال مستقیم صدا به گوش در سمعک های Open Fitting ،از کیفیت صدای بهتری برخورداند و اعوجاج ندارند . ضمناً به دلیل اینکه این سمعک ها قالب ندارند بنابراین اثر انسداد به وجود نمی آورند و از این جهت مناسب ترین سمعک برای کم شنوائی های فرکانس بالا هستند و به این افراد امکان حداکثر استفاده از باقیمانده شنوایی طبیعی را می دهد .

سمعک داخل گوشی(I.T.E)

این سمعک ها در مجرای گوش خارجی قرار می گیرند . ساخت این گروه از سمعک ها سفارشی بوده و از نظر اندازه به سه دسته تقسیم می شوند :
الف ) سمعک داخل گوشیIn The Ear) ITE)
ب ) سمعک داخل کانال In The Canal ) I.T.C)
ج ) سمعک کاملا ً داخل کانال Completely In The Canal) C.I.C)

سمعک داخل گوشی (ITE)

اجزاء سمعک ITE درون پوسته ای متناسب با سایز گوش فرد قرار گرفته و جایگاه قرارگیری آن بر روی صدفه گوش خارجی و بخشی از مجرای گوش است .سمعک ITE اصوات را از طریق رسیور ( بلند گو ) به سمت پرده گوش ارسال کرده و قابلیت پوشش کم شنوایی های ملایم تا شدید را دارد . اجزاء سمعک های داخل گوشی مانند کنترلها و ولوم نسبت به مدلهای پشت گوشی ظریف تر است .

سمعک داخل کانال(I.T.C)

کلیه اجزاء سمعک ITC درون پوسته ظریفی قرار گرفته است. این دسته از سمعک ها در ابتدای مجرای گوش جای گرفته و اصوات را از طریق رسیور به سمت پرده گوش هدایت می کنند . سایز اینگونه سمعک ها از سمعک های ITE کوچکتر بوده و برای پوشش کم شنوایی های ملایم ، متوسط و نسبتاً شدید مناسب است.

سمعک کاملا” داخل کانال (C.I.C)

این سمعک ها که سمعک های نامرئی نیز نامیده می شوند،از نظر ظاهری از کوچک ترین سایز برخوردار بوده و کل اجزاء آن هادرون پوسته بسیار ظریف قرار دارد که در داخل مجرای گوش جای می گیرد ، بهترین محدوده پوشش سمعک های نامرئی ، کم شنوایی های ملایم تا متوسط بوده اما امروزه با پیشرفت هایی که در بهبود مدارات ضد سوت (FEEDBACK CANCELLING) در سمعک های دیجیتال و هوشمند صورت گرفته ، این سمعک ها تا محدوده کم شنوایی های شدید را نیز می پوشانند.

به طور کلی استفاده از سمعک های داخل گوشی ( CIC,ITC,ITE ) برای اطفال توصیه نمی شود زیرا قرار گیری آنها در گوش اطفال و کودکان به راحتی استفاده از سمعک پشت گوشی نیست . ضمن اینکه به دلیل رشد کودک ، نیاز زود هنگام به صرف هزینه برای تعویض پوسته سمعک خواهد بود .

سمعک (RIE)

در نگاه اول این سمعک ها مشابه سمعک های پشت گوشی هستند اما تفاوت اصلی آنها با سمعک پشت گوشی این است که رسیور (بلندگو) این سمعک ها در کانال گوش قرار گرفته است و یک تیوب بسیار ظریف-شبیه یک سیم نازک پلاستیکی- جایگزین لوله قالب موجود در سمعک های پشت گوشی شده است. سمعک های RIE انواع دیجیتال ،هوشمند و WIRELESS را دربر می گیرند.
استفاده از سمعک های RIE امتیازاتی نسبت به سایر سمعک های داخل گوشی و پشت گوشی مرسوم دارد.اولین امتیاز استفاده از این سمعک ها ، تولید صدایی با کیفیت بهتر نسبت به نمونه های مشابه پشت گوشی و داخل گوشی از همان خانواده سمعک است. دلیل این برتری قرار گیری رسیور سمعک در مجرای گوش و ارسال مستقیم صدای تقویت شده به پرده گوش است . امتیاز دیگر استفاده از این سمعک ها ، کوچکی و ظرافت بسیار سمعک های RIE نسبت به انواع مرسوم پشت گوشی بوده و از این جهت مورد استقبال قرار گرفته اند . از ویژگی های مهم این گروه از سمعک ها ، رفع اثر انسداد در مجرای گوش بوده و بهترین انتخاب برای کم شنوایی های فرکانس بالا به شمار می روند . از دیگر برتری های سمعک های RIE ، حذف احتمال وقوع فیدبک به دلیل افزایش فاصله بین میکروفون و رسیور سمعک است .

سمعک جیبی (B.W)

در سمعک جیبی، میکروفون و تقویت کننده درون محفظه ای نصب شده که در داخل جیب یا بر روی لباس قرار می گیرد . رسیور آن توسط سیمی به سمعک متصل می شود و به وسیله قالب داخل مجرای گوش فرد قرار می گیرد .این سمعک ها از مناسب ترین گزینه ها برای پوشش انواع کم شنوایی های شدید و عمیق به شمار می روند .

سمعک عینکی

تمام قطعات سعک در داخل دسته عینک جاسازی می شود. سمعک های عینکی بیشتر در مورد افرادی تجویز می شود که مبتلا به کم شنوایی انتقالی یا آمیخته به همراه ترشحات عفونی هستند. لازم به ذکر است که امروزه استفاده از سمعک های استخوانی بیشتر مرسوم است .

سمعک دندانی (In-The-Mouth)

سمعک دندانی برای کم شنوایی های یک طرفه طراحی شده و صدا را از مسیر استخوانی منتقل می کند اما برخلاف سمعک های BAHA ،نیاز به عمل جراحی ندارد. سایز این سمعک بسیار کوچک بوده و بر روی دندان های بالا و عقب و میکروفون آن بر روی گوش کم شنوا قرار می گیرد .میکروفون اصوات را دریافت و پردازش می کند و از طریق WIRELESS به گیرنده نصب شده در دهان منتقل میکند و در انتها این گیرنده از طریق ارتعاش استخوانی صدا را به گوش داخلی می رساند

سمعک قابل کاشت

افرادی که کم شنوایی حسی-عصبی در محدوده 35 تا 85 دسیبل دارند، از کاندیداهای این پروتز هستند . این پروتز شامل پردازشگر گفتاری بوده که طی عمل جراحی در زیر پوست و پشت لاله گوش قرار داده می شود. این پردازشگر به وسیله دو سیم به استخوان های گوش میانی (استخوان چکشی و رکابی) وصل می شود . پرده گوش نقش میکروفون را داشته و اصوات پس از ارتعاش پرده گوش ،به استخوانچه چکشی منتقل می شوند . سپس این ارتعاشات به وسیله سیم از استخوانچه چکشی به پردازشگر گفتار منتقل می شود. پس از تقویت و پردازش سیگنال صوتی ،به استخوانچه رکابی و سپس گوش داخلی و عصب شنوایی منتقل شده و درک می شود . این سیستم مجهز به کنترل از راه دور نیز بوده و کاربر می تواند بلندی صدا را کم یا زیاد کند.

نظر خود را بیان کنید