حقایقی در باره ماموپلا‌ستی

0

حقایقی در باره ماموپلا‌ستی یا جراحی ترمیمی پستان

عمل جراحی ماموپلاستی,عوارض عمل ماموپلاستی,شرح عمل ماموپلاستی,حقایقی در باره ماموپلا‌ستی

حقایقی در باره ماموپلا‌ستی یا جراحی ترمیمی پستاناکثر خانم‌ها بدون آنکه معلومات کافی درباره پستان‌های خود داشته باشند و به اندازه کافی در مورد بافت و ساختمان این عضو بدانند، دست به عمل‌های ترمیمی پستان می زنند. تا به حال حدود ۲ میلیون زن در آمریکا پستان‌هایشان را جراحی پلاستیک کرده اند و هر سال هم ۲۵۰ هزار نفر به این تعداد افزوده می‌شود. متوسط سن زنانی که جراحی می شوند ۳۴سال است و۹۰ درصد، پس از زایمان این کار را انجام می‌دهند. حدود ۶ درصد از کسانی که جراحی می‌شوند ناراضی هستند و برای دستکاری مجدد یا برداشتن ژلاتین دوباره زیر تیغ می روند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به جراحی پستان‌هایتان فکر می‌کنید وقصد بزرگ کردن یا کوچک کردن این عضو را دارید بهتر است حقایقی را در این مورد بدانید.

● دانستنی‌های اولیه

پستان یک زن ۲۰ ساله شامل چربی، غدد شیری و ماده ای به نام کلاژن است .(که باعث پیوند بافت‌ها به هم و سفت نگه داشتن پستان می شود) اما به تدریج با بالا رفتن سن، غدد شیری و کلاژن تحلیل رفته و جای خود را به چربی بیشتر می دهد.
پوست ناحیه سینه به خاطر کشیده شدن آن بسیار نازکتر از پوست بقیه بدن است و به همین خاطر سریع‌تر دچار خشکی می‌شود. تغییر در میزان هورمون‌های بدن باعث تغییر حالت مداوم پستان‌ها می‌شود. در روزهای اول پس از عادت ماهانه به خاطر توازن هورمون‌ها بافت پستان از همیشه نرم تر است. در میانه دوره به خطر هورمون استروژن پستان‌ها حساستر می‌شود و بالاخره در هفته قبل از عادت ماهانه به خاطر میزان بالای پروژسترون پستان‌ها متورم‌و‌کمی‌دردناک می شود. منطقه بالا و میان دو پستان پر از غدد چربی است و به همین خاطر راحت لک می شود و خال در می‌آورد. در ضمن هر چه پستان‌ها بزرگتر باشد، بیشتر عرق کرده و باعث تجمع باکتری می شود.

عمل جراحی ماموپلاستی,عوارض عمل ماموپلاستی,شرح عمل ماموپلاستی,

● جراحی به چه درد می‌خورد؟

مشکل اکثر خانم‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، داشتن پستان‌های بزرگ است. از لحاظ فیزیکی پستان‌های بزرگ، شکل و فرم شانه و گردن را از‌ ‌بین برده و باعث ایجاد کمر درد و گردن درد می‌شوند؛ همچنین باعث ایجاد انحراف در‌ ‌وضع نشستن و در موارد شدیدتر باعث مشکل تنفسی می‌شوند. پستان‌های بزرگ ظاهر یک زن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و باعث‌ ‌می‌شود که او ناموزون به نظر برسد و ورزش کردن را نیز برای او مشکل یا غیر ممکن کند.
از لحاظ روان‌شناختی نیز معمولا‌ کسانی که دارای پستان‌های بزرگ هستند خجالتی و کم‌رو شده و در نتیجه لباس‌های گشاد می‌پوشند تا ناموزونی خود را پنهان کنند. دسته دیگری از خانم‌ها برای بزرگ کردن پستان‌هایشان عمل جراحی انجام می‌دهند که این دسته معمولا فقط به خاطر بهتر به نظر رسیدن ظاهرشان دست به این عمل می زنند.

● مناسب برای چه کسانی؟

این اولین سوِالی است که باید به آن جواب دهید.در اولین مراجعه، پزشک سوِالاتی در مورد تاریخچه عمومی پزشکی مثل جزئیاتی درباره‌ ‌هر نوع عمل قبلی پستان و همچنین وضعیت زایمان ازشما خواهد پرسید. اگر چه این عمل می تواند برای تمام زنان در تمام سنین انجام شود ولی معمولا قبل از اینکه پستان‌ها کاملا رشد کنند، این عمل انجام نمی‌شود. به علاوه، بیمارانی که قصد حامله شدن‌ ‌دارند باید معمولا عمل را تا بعد از کامل شدن افراد خانواده‌شان به تا‡خیر‌ ‌بیندازند. قبل از هر نوع تصمیمی جهت انجام‌ ‌عمل جراحی باید به طور طبیعی هر نوع خطر و ریسک وتمام فواید‌ ‌آن سنجیده شود.‌
‌اگر شما سیگاری هستید باید قبل از عمل، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن به طور جدی رگ‌های خونی را تنگ می‌کند و بنابراین جریان خون را در آن ناحیه‌ ‌کاهش داده و باعث کند شدن روند جوش خوردن زخم‌ها شود. آسپرین و‌ ‌بعضی داروهای ضد التهابی و دیگر داروها می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند‌ ‌بنابراین نباید آنها را مصرف کنید‌. اگر اضافه وزن قابل توجهی دارید، پیشنهاد می‌شود که وزنتان را‌ ‌کاهش دهید. بسته به سن شما، ممکن است نیاز باشد قبل از عمل جراحی‌ ‌ماموگرافی انجام دهید.

● پس از جراحی انتظار داشته باشید که…

اگر از مرگ و میر و عوارض ناشی از بیهوشی عمومی بگذریم که در هر عمل جراحی مشاهده می‌شود، در مورد جراحی ترمیمی پستان ذکر موارد زیر قابل توجه است: جراحی ترمیمی پستان حتی‌ ‌با یک عمل جراحی خوب و توسط یک جراح پلاستیک مجرب، خطرات قابل توجهی دارد و‌اشکالات خاصی همرا ه با این عمل می‌تواند رخ دهد.
چند روز بعد از انجام عمل جراحی ، احتمالا میزان متعارفی‌ ‌درد خواهید داشت که باید با استفاده از مسکن مناسب کنترل شود. درد معمولا بعد از ۴ تا ۵ روز بهبود می یابد‌ ‌ولی پستان‌هایتان ورم کرده و کبود خواهد شد. این کبودشدگی معمولا ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد اما ورم کردن ممکن است تا ۳ ماه باقی‌ ‌بماند. بعد از عمل جراحی ممکن است متوجه شوید که پستان‌ها مخصوصا روی لبه‌های ناحیه بریدگی سفت شده‌اند. این به خاطر فرآیند و عمل جوش خوردن زخم است که‌ ‌درصورت نیاز ماساژهایی که توسط جراح به شما آموزش داده خواهد شد، می‌تواند جهت بهبودی‌ ‌سریع‌تر و رفع سفتی پستان‌ها موِثر واقع شود.
به هر صورت ممکن است این وضعیت چند ماه طول بکشد‌. شما باید منتظر باشید که بعد از عمل جراحی حس پوست اطراف نوک پستان‌ ‌و خود نوک پستان کم شود و این به خاطر شوک عمل جراحی و صدمه‌ای است که به اعصاب این ناحیه وارد شده است. اگر چه این حالت بعد از چند ماه بهبود پیدا می‌کند، ولی کرخ شدگی و بی‌حسی دائمی ممکن است به دنبال آن روی دهد. به طور معمول پستان‌ها کمی ناصاف و ناهمگون خواهند شد و در این مورد‌ ‌استثنا برای خانم‌های دارای ‌پستان‌های بزرگ وجود ندارد.اگرچه تمام تلاش برای متقارن شدن پستان‌ها انجام می‌شود اما همیشه این تقارن به دست نمی‌آید.
عمل جراحی کوچک کردن پستان احتمالا یکی از شایع‌ترین جراحی‌های زیبایی پستان است، بنابراین‌ ‌بسیار مهم است که شما با جراحتان صحبت کنید تا ببینید که شناخت کامل از چیزی که شما‌ ‌می خواهید دارد یا خیر. تا جایی که ممکن است‌، سعی کنید منظورتان را طوری بیان کنید‌ ‌که جراح بفهمد بزرگی یا کوچکی که می‌خواهید از این عمل جراحی به دست آورید، چقدر‌ ‌است. این کار امکان و احتمال برداشتن بیش از حد یا کمتر از حد لازم را به حداقل می‌رساند. اگرچه روش و تکنیک مورد استفاده ممکن است بتواند بهترین همخوانی ممکن بین‌ ‌دو پستان و نوک پستان را تضمین کند، ولی امکان و احتمال شیر دادن با پستان بعد از‌ ‌جراحی را تضمین نمی‌کند. ‌تقریبا در ۱۰ درصد از موارد ژلاتین تخت می شود یا نشست می‌کند و یا باعث چروک شدن پستان می‌شود و باید جایگزین و یا کلا برداشته شود. مشکل دیگر سفت شدن بافت زخم مانند دور ژلاتین است که مستلزم یک جراحی مجدد است. در ضمن همیشه خطر عفونت و خونریزی پس از جراحی وجود دارد.

● بازگشت به حالت طبیعی

این عمل جراحی نسبتا یک عمل جراحی مهم است و باید به خودی خود به آن اهمیت داد. سعی نکنید سریع شروع به کار کنید. احتمالا چند هفته باید بگذرد تا شما احساس کنید که همه چیز عادی شده است. اگر چه‌ ‌بعضی از افراد بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز می‌توانند کارهای سبکشان را انجام دهند ولی بعضی‌ ‌دیگر ترجیح می‌دهند یکی دو هفته بیشتر استراحت کنند.
راه رفتن در ۳ تا ۴ هفته اول مفید است چون باعث بهبود گردش خون و ورم‌ به وجود آمده می‌شود ودر عین حال احتمال لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. بلند کردن چیزهای سنگین یا فعالیت و کارهای سخت و دشوار در ۶ هفته اول بعد از عمل جراحی‌ ‌ممنوع است.‌با همه این اوصاف و به دلیل همه این عوارض است که بسیاری از پزشکان عمل جراحی ماموپلا‌ستی را در اکثر موارد یک جراحی لوکس و پرهزینه می‌دانند که تاضرورت واقعی نداشته باشد به بیماران توصیه نمی کنند.

‌‌ دکتر هانیه زایررضایی
منبع : روزنامه سلامت

نظر خود را بیان کنید

4 × یک =