لنز داخل چشمی

0

لنز داخل چشمی (IOL)

لنز داخل چشمی چیست,لنز داخل چشمی آلکان,لنز داخل چشمی آرتیزان,لنز داخل چشمی

● تاریخچه:

از حدود سال های ۱۹۵۰ تحقیقات بر روی قرار دادن لنزهای داخل چشمی شروع شد. هدف اولیه این تحقیقات بیماران دچار آب مروارید بودند که پس از خارج کردن عدسی چشم آن ها که کدرشده و ایجاد آب مروارید کرده بود از لنز داخل چشمی به جای عینک های قطور مورد نیاز پس از عمل استفاده گردد. این لنزها از جنس پلاستیک PMMA و یا سیلیکون بودند که با بافت چشم سازگار هستند. امروزه می توان بدون خارج کردن عدسی بیمار این لنزها را در داخل چشم برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم شدید کار گذاشت. تفاوت این روش با قراردادن لنز داخل چشمی در حین عمل آب مروارید این است که در روش اول لنز یا عدسی طبیعی چشم دست نخورده باقی می ماند و تنها یک لنز اضافی در جلوی آن قرار می گیرد ولی در عمل عادی آب مروارید، عدسی اصلی چشم برداشته و جای آن عدسی مصنوعی قرار داده می شود. لذا در عمل لنز داخل چشمی فرد قادر به تطابق و مطالعه نزدیک علاوه بر دید دور خواهد بود ولی در عمل دوم قدرت تطابق نخواهد داشت (مگر با استفاده از عدسی های دوکانونی). البته این روش در شماره های کم جایگزین مناسبی برای عمل لیزیک یا PRK نمی باشد ولی برای شماره های بالاتر بهتر است مورد توجه قرار گیرد.
لنزهای داخل چشمی انواع مختلفی دارند عده ای از آن ها در اتاق قدامی چشم (پشت قرنیه و جلوی عنبیه قسمت رنگی چشم) قرار می گیرند و عده ای از آن ها در اتاق خلفی چشم (بر روی عدسی بیمار و در پشت عنبیه). هر کدام از این انواع معایب و مزایای خاص خود را دارند و به نظر می رسد بهترین طراحی مربوط به لنزهای Artisan باشد که در کلینیک نور مورد استفاده می باشد. این لنز توسط دکتر Jan Worst طراحی گردیده است که از جنس PMMA است. این لنز دارای دو بازو است که در محیط عنبیه فیکس می گردد و در فاصله مناسب از عدسی و قرنیه بیمار و دوربین است قرار می گیرد. از این لنزها می توان برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم بسیار شدید که قابل اصلاح با روش های لیزری نباشند استفاده کرد. تا کنون پیش از ۱۵۰,۰۰۰ مورد از این لنز در دنیا برای اصلاح عیوب انکساری مورد استفاده قرار گرفته است. این لنز به صورت دائمی داخل چشم قرار داده می شود ولی در هر زمانی می توان با عمل جراحی آنرا برداشت.

● تکنیک عمل:

این عمل به صورت یک عمل جراحی کامل و در اتاق عمل صورت می گیرد ولی نیاز به بستری شدن بیمار قبل و بعد از عمل جراحی وجود ندارد. بعد از بی حسی که معمولا” بصورت بیهوشی عمومی انجام می گیرد، با ایجاد برش در کناره قرنیه، لنز داخل چشمی را در اتاق قدامی و در جلوی عنبیه و عدسی اصلی بیمار قرار داده و سپس برش ایجاد شده با ظرافت دوخته می شود. بعد از ۴ تا ۶ هفته بخیه ها برداشته می شود. بیمار چند روز بعد از عمل ممکن است احساس درد مختصری داشته باشد و دید نهایی بیمار به بعد از کشیده شدن بخیه ها موکول می شود.

لنز داخل چشمی چیست,لنز داخل چشمی آلکان,لنز داخل چشمی آرتیزان,

● نتایج:

دید بهتر از ۴۰/۲۰ در ۹۷ درصد افراد قابل انتظار است که با استفاده از عینک این میزان به ۱۰۰ درصد قابل افزایش است و متوسط دید بعد از عمل ۳۰/۲۰ بوده است. این لنزها برای شماره های ۸- تا ۲۳- در دسترس می باشد و با توجه به اینکه حداکثر میوپی قابل اصلاح با لیزیک معمولا” در حد ۱۲ دیوپتر است، مشاهده می شود که برای عده ای از افراد تنها راه ممکن برای اصلاح میوپی، استفاده از لنزهای داخل چشمی است.

● مزایا:

ـ قدرت اصلاح نزدیک بینی تا درجات بالا
ـ دقت بالاتر در اصلاح عیب انکساری در شماره های بسیار بالا نسبت به روش های لیزی
ـ قابل برگشت بودن عمل (با برداشتن لنز)
ـ کیفیت قرنیه تغییر نمی کند
ـ به تجهیزات پیچیده برای عمل نیاز ندارد
ـ بهبود کیفیت دید در مقایسه با عینک

● معایب و عوارض:

▪ مهم ترین عوارض این عمل عبارتند از ایجاد:
ـ آسیب به اندوتلیوم قرنیه و از دست رفتن شفافیت آن: البته به نظر می رسد که این آسیب بیش از سایر اعمال انجام شده بر روی قرنیه نباشد
ـ ایجاد گلوکوم (آب سیاه): با توجه به اینکه افراد نزدیک بین استعداد بیشتری برای پیدایش آب سیاه دارند، باید در انتخاب بیمار دقت شود. در مطالعات فعلی بعد از ۳ سال تفاوت خاصی در افراد عمل شده برای ایجاد آب سیاه مشاهده نشده است.
ـ ایجاد کاتاراکت: با وجودیکه در طی مطالعات انجام شده بروز کاتاراکت گزارش نشده است ولی به سال های بیشتری برای اثبات این موضوع نیاز است.
ـ در مرکز قرار نگرفتن لنز: اگر مرکز لنز با محور بینایی بیمار در یک راستا قرار نگیرد این احتمال به وجود می آید که عیب انکساری بیمار کاملا” مرتفع نگردد یا آستیگماتیسم ایجاد شود، که البته در مواردی رخ می دهد که اختلاف فاصله بیش از ۲۵/۰ تا ۵۰/۰ میلی متر باشد.
ـ دوره نقاهت طولانی (چند هفته تا چند ماه)

منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اصلاح دید نور

نظر خود را بیان کنید

10 − ده =