کاشت حلزون گوش

0

کاشت حلزون گوش برای تمامی ناشنوایان امکان پذیر نیست

کاشت حلزون در گوش,عمل کاشت حلزون گوش,کاشت حلزون داخل گوش

کارشناس شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت:‌ انجام عمل جراحی کاشت حلزون گوش برای تمامی ناشنوایان و کم شنوایان امکان پذیر نیست.

به گزارش وب دا، منیره قربانی گفت: کاشت حلزون نوعی درمان برای افراد با کم شنوایی شدید تا عمیق بوده و به شکل موثری برای کودکان و بزرگسالان کم شنوا قابل استفاده است.

وی، با اشاره به اینکه حلزون گوش، اصوات را به پالس های الکتریکی رمزگردانی شده تبدیل می کند، افزود: این پالس های الکتریکی عصب شنوایی را تحریک کرده و مغز آنها را به صوت تفسیر می کند.

وی تصریح کرد: براین اساس و با توجه به اینکه مغز اطلاعات صوتی را بسیار سریع دریافت می کند به نظر می رسد که صداها در همان لحظه تولید، شنیده می شود.

کارشناس شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تاکید کرد: شنوایی از طریق کاشت حلزون با شنوایی نرمال متفاوت بوده و برای یادگیری اصوات شنیده شده به زمان نیاز دارد.

قربانی خاطرنشان کرد: در گذشته این جراحی برای بزرگسالان با ناشنوایی عمیق پس از دوره زبان آموزی انجام می شد اما اخیرا FDAانجام جراحی برای افراد بالای 12 ماه را تایید کرده است.

وی یادآور شد: همچنین در گذشته بیماران بایستی دارای افت شنوایی حسی و عصبی و دو طرفه بوده و با استفاده از سمعک و بهترین تقویت ممکن امتیاز کمتر از 50 درصد در یک گوش و کمتر از 60 درصد در گوش مقابل را کسب می کردند تا امکان کاشت حلزون برای آنها فراهم می شد.

وی اظهار داشت: این در حالی است که هم اکنون، با پیشرفت تکنولوژی و برخورداری بیماران از صدای باکیفیت بهتر معیارهای کاندیداتوری روز به روز راحت تر و آسان تر شده است.

این کارشناس شنوایی شناسی افزود: در مورد کودکان این معیار شامل افت شنوایی حسی و عصبی دو طرفه شدید تا عمیق است که با استفاده از سمعک های معمولی، پیشرفت زبانی قابل قبولی را در یک بازه زمانی نداشته اند.

قربانی گفت: کاندیداتوری کاشت حلزون در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار پیچیده تر است و به عوامل متعددی مانند سن، آستانه شنوایی درادیوگرام، پردازش شنوایی با سمعک و عملکرد بازشناسی گفتار (در کودکان بزرگتر) بستگی دارد.

وی تاکید کرد: از جنبه آستانه شنوایی معیار فعلی کاشت برای کودکان 12 تا 24 ماهه کم شنوایی حسی و عصبی دو طرفه در حد عمیق است.

وی تصریح کرد: در مورد کودکان کم شنوای عمیق زیر دو سال نیز لازم است عملکرد استفاده از سمعک حداقل به صورت ماهیانه پایش شده و پیشرفت مهارت های زبانی و گفتاری کودک بررسی شود.

قربانی خاطرنشان کرد: اگر حداقل به مدت 3 ماه امکان استفاده مفید از سمعک و دریافت مداخله درمانی مناسب وجود نداشته باشد، در این صورت می توان نسبت به بررسی کاندیداتوری کاشت حلزون در این کودکان اقدام کرد.

وی یادآور شد: در مورد کودکان 2 سال و بالاتر نیز معیار فعلی در آستانه های شنوایی، وجود کم شنوایی حسی و عصبی شدید تا عمیق در دو گوش است و اگر کم شنوایی کودک از این حد بهتر باشد و در صورت استفاده تمام وقت از سمعک با تنظیم مناسب و برنامه مداخله توانبخشی، پیشرفت قابل توجهی در مهارت های شنوایی نداشته باشد ارجاع برای ارزیابی کاشت حلزون الزامی است.

گفتنی است دستگاه کاشت حلزون شنوایی یک دستگاه الکترونیک است که بخشی از شنوایی را در افراد ناشنوا برمی گرداند این دستگاه با عمل جراحی در گوش داخلی کار گذاشته و توسط دستگاهی که خارج از گوش قرار می گیرد، فعال می شود.

کاشت حلزون در گوش,عمل کاشت حلزون گوش,کاشت حلزون داخل گوش

منبع خبر: پایگاه خبری وب دا کاشان

نظر خود را بیان کنید